– Ett fantastiskt resultat. Det kunde inte blivit bättre. Vi är jättenöjda, säger Birgitta Hansson, president i Lions Club Skurup,
när hon kommenterar rekordförsäljning på vårloppisen.
Sammanlagt inbringade försäljningen 168 000 kronor. Det är över 30 000 kronor mer än den tidigare rekordnoteringen.
Redan en timme innan Lions slog upp portarna till sina två lador på Örsjö boställe ringlade kön lång.
Och det dröjde mer än en och en halv timme efter öppningen innan kön sinade. Så lång tid har det aldrig tagit tidigare.
Parkeringen blev också snabbt fylld. Parkeringsvakterna var de som hade det tuffaste jobbet under de tre timmar loppisen var öppen.
– Vi är i det närmaste chockade över hur tålmodiga alla våra kunder var, säger Birgitta Hansson.
Det fina aprilvädret var självklart en bidragande anledning till det goda resultatet.
Istället för snålblåst och kyla värmde solen och bidrog till den positiva stämningen.
Hela överskottet av Lions loppis går oavkortat till välgörande ändamål.
Nästa större arrangemang för Lions Club är Sillamarknaden i Abbekås den 30 maj. Även då blir det loppmarknad men i mindre omfattning.
Huvudattraktionerna är de traditionella sillamackorna men även våfflor och kaffe står på menyn.
Som vanligt blir det musikunderhållning och femkamp för både vuxna och barn.
